Az őszi kalászos vetőmagon is látszik, hogy milyen nehéz az idei szezon
A várható átlagtermés a vetőmag célú őszi kalászosok tekintetében országrészenként rendkívül nagy szórást mutat, de mindenhol elmarad az átlagostól. Van, ahol jelentős terméskieséssel kell számolniuk a vetőmagtermelőknek, áll a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács előrejelzésében.
Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kifejtette: a tagság körében indított felmérés, a NÉBIH-től kapott szaporító területi adatok és a várható fémzárolási lehetőségekkel kapcsolatos információk alapján az őszi kalászos vetőmagokból a várható készletek a szakmailag elfogadható 35 % körüli felújítási lehetőséget biztosítanak.
A tagoktól kapott információk alapján az elmúlt évről raktáron maradt vetőmag mennyiség érdemi hatást nem gyakorol az új termésű készletekre.
Mint a szakember hangsúlyozta: a várható átlagtermés a vetőmag célú őszi kalászosok tekintetében országrészenként rendkívül nagy szórást mutat és mindenhol elmarad az átlagostól.
„Vannak olyan országrészek, ahol igen jelentős terméskieséssel számolunk. A minőségi problémák tekintetében megállapítást nyert, hogy a rendkívül súlyos aszály miatt komoly magméret (vetőmagtisztítási) problémákra kell számítani, ezért szükségesnek tartjuk, hogy a zavartalan vetőmagellátás biztosítása érdekében az őszi és tavaszi kalászosok minden szaporítási fokára vonatkozóan a 2022. évi termésre engedményezett legyen a rosta áthullásra vonatkozó előírások alóli általános felmentés.
Ez természetesen nagyobb munkát is jelenthet a vetőmag szaporítók számára, hiszen a kinyerhető vetőmag minősége miatt sokkal több előkészítő, modellező munkára és elővizsgálatokra lesz szükség.”
A következő időszakban a piaci szereplők a kalászos terményárak és a termelési költségek további emelkedésével számolnak. Az inflációs hatás, a termelési-feldolgozási költségen belüli munkaerő költség-hányad növekedés érezteti hatását a vetőmag végfelhasználói árának növekedésében is.
Az elmúlt évekhez hasonlóan a piaci körülmények elemzése után a Vetőmag Szövetség 246.000 forint/tonna + ÁFA tájékoztató árat tett közzé az őszi kalászosok II. szaporulati fokú vetőmagjaira. Ez a csomagolt, gombaölő-szerrel csávázott, fémzárolt vetőmagra vonatkozik, az eladó telephelyén gépkocsira rakva.
A tájékoztató ár nem fix és nem kötött ár, illetve nem ajánlott ár. A konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg. A vetőmag tájékoztató ára nem jelent árrögzítést és elsődleges célja orientáló, a várható piaci árinformáció közreadása.
A tájékoztató ár kidolgozását megelőzően, a piaci viszonyok alakulásának feltárása érdekében a VSZT Szekcióbizottsága a tagság körében széleskörű felmérést végzett és a válaszadók jól reprezentálják a teljes tagságot.
A felmérés eredményét figyelembe véve a Szekció Bizottság azon a véleményen van, hogy a tájékoztató ár meghirdetése mértékadó jelzés a vetőmag nemesítésével, előállításával és forgalmazásával kapcsolatos termékpályák szereplőinek, hogy a vetőmaggal való foglalatosság olyan szükséges tevékenység, mely a biológiai alapok folyamatos biztosításával nélkülözhetetlen eszköze a mezőgazdasági termelésnek, s ezen keresztül a végfelhasználók érdekeit szolgálja.
A tagi adatszolgáltatás alapján az elmúlt években a kalászos vetőmag tényleges forgalmazási ára a VSZT tájékoztató ára felett alakult és növekvő tendenciát mutat.
A tájékoztató árnál magasabb, ténylegesen kialakult ár oka, hogy a kereskedők az árat a megrendelő telephelyére szállítva közlik és az elmúlt években egyre növekvő speciális csávázás magasabb áron kerül felszámításra.
A vetőmag szakma számára fontos jelzés ez, hiszen a termelők a szaporítóanyagra egyre nagyobb figyelmet fordítanak, figyelembe véve azt, hogy csak kiválóan előkészített vetőmaggal lehet a termést megalapozni. 2018-ban 99 ezer, 2019-ben 109 ezer, 2020-ban 113 ezer, 2021-ben 129 ezer forintért kelt el egy tonna őszi búza vetőmag.
Kép forrása: Pixabay.com