Igazolatlan származású oltványokat foglalt le a Nébih
A 2020. október 11-én és 18-án tartott országos szaporítóanyagellenőrzési akció során 1551 db igazolatlan származású szőlő- és gyümölcsoltványt foglaltak le a Nébih szakemberei. A lefoglalt oltványok piaci értéke több mint 1 millió forint.
Magyarország nagyobb kockázatú vásáraiban végeztek összevont ellenőrzést a Nébih növénytermesztési hatóságának ellenőrei két egymást követő vasárnap. A helyszíni vizsgálatok során számos szabálytalanságra derült fény, melyek közül az ismeretlen eredetű és minőségileg nem megfelelő szaporítóanyag-értékesítés volt a leggyakoribb.
A dunaföldvári országos állat- és kirakodóvásárban, összesen 911 oltvány értékesítése kapcsán észleltek szabálytalanságot és kezdeményeztek intézkedést a Nébih szakemberei, míg a dabasi és a kiskunfélegyházi vásárban több árusítónál összesen 640 db szaporítóanyagot foglaltak le.
A szőlőszaporítóanyagok előállításáról, minősítéséről és forgalomba hozataláról szóló rendelet szerint a szőlőoltványokat mozgóárusításban történő értékesítése tilos. Ezt az alapvető előírást, valamint a jogszabályban rögzített, október 20-át követő kitermelési időszakot sem tartották be egyes kereskedők.
A korai kitermelés veszélyezteti a szaporítóanyag egészséges fejlődését. A lefoglalt oltványokon sok esetben még láthatóak voltak a letépkedett, zöld levelek maradványai, bizonyítva, hogy nem nyugalmi állapotban történt a kitermelés.
A gyümölcsoltvány-értékesítők körében szintén számos szabálytalanságot tárt fel az ellenőrzés. Akadt olyan kereskedő, aki a szaporítóanyag eredetét 2019-es számlával szerette volna igazolni, elfelejtve azt, hogy az „egyéves” szabadgyökerű oltványok eleve életképtelenek lennének.
A szabadgyökerű fák és cserjék október 20-tól jelennek meg a kertészetek kínálatában, ettől kezdve vásárolhatjuk meg és ültethetjük őket. Az őszi ültetés előnye, hogy tavaszra szépen begyökeresedik az elültetett facsemete. – írja a Zoldsegtermesztes.hu kertészeti weboldal.
A szabadgyökerű gyümölcsfák előnye, hogy lényegesen olcsóbbak, mint a konténeres és földlabdás fák. Ugyanakkor a nem megfelelő hazaszállítás és ültetésig történő tárolás során kiszáradhatnak, ültetésük is nagyobb odafigyelést igényel. Előfordulhat, hogy nem gyökeresednek meg, nem fejlődnek megfelelően.
Növényegészségügyi szempontból, valamint a saját érdekünkben is csak megbízható helyről vásároljunk gyümölcsoltványokat!
A jogszerűen működő faiskolák a kitermelési kezdő időpont (október 10.) betartásával végzik tevékenységüket, a gyümölcsfákat pedig egyedi címkével is ellátják. A címke igazolja az oltványok származását, valamint megakadályozza a fajták keveredését is.
Az a kereskedő, aki nem a jogszabályi előírásokkal összhangban hozza forgalomba a szaporítóanyagokat, minőségvédelmi bírság kiszabására számíthat, melynek mértéke legalább 100 000, de legfeljebb 500 000 forint.
A kertészeti szaporítóanyagok legális forgalmazásáért mindannyian tehetünk. Amennyiben szabálysértést tapasztalunk, az mgei@nebih.gov.hu email címen jelezhetjük!
A Nébih tájékoztatása szerint, a lezajlott ellenőrzések folytatásaként országos, összevont kormányhivatali ellenőrzéssorozat is zajlik! A folyamatban lévő vizsgálatok eredményeiről az értékesítési időszak végén tájékoztatják a lakosságot.
Kép forrása: Nébih
Forrás: Nébih / Zoldsegtermesztes.hu