Így védekezzünk a lótücsök ellen!
A lótücsök vagy más néven lótetű (Gryllotalpa gryllotalpa) a lótücsökfélék családjába tartozik, Európa szerte gyakori. Zömök, hengeres testű rovar, testét finom szőrök borítják, barna színű, hossza kb. 3-5 cm, első pár lábai ásólábak.
A lótücsök, ahogy az ásólábai alapján sejthető, föld alatt élő rovar, mely főleg éjjel aktív, táplálékát rovarok, giliszták és növényi részek jelentik. A nedves talajba ás járatokat, mely során átrágja a növények gyökerét, ennek hatására a növények elszáradnak, esetleg megbarnulnak.
A lótücsök két év alatt fejlődik ki. Mivel érzékeny a hidegre, jellemzően mélyen a talajban, esetleg a komposztban vagy a trágyában vészeli át a telet.
Védekezés a lótücsök ellen
A lótücsök elleni védekezésben a természetes ellenségei is segítségünkre lehetnek, mint például a vakond vagy a vetési varjú, de a baromfik is előszeretettel ritkítják őket. Ha tartunk baromfit, akkor a trágyát vagy a komposztot célszerű az ő közreműködésükkel megtisztítani, ugyanakkor ez még nem biztos, hogy elég lesz, hogy teljesen megszabaduljunk tőlük.
A lótücskök ellen csapdázással is védekezhetünk, ugyanis nyáron ezek a rovarok feljönnek a talajfelszínre, hogy párosodjanak. Ilyenkor célszerű fogóedényeket és terelőléceket kihelyezni. Egyéb időszakokban is használható ez a módszer, ilyenkor a járatok mentén próbáljuk kihelyezni a csapdákat.
A gazdaboltokban kaphatunk csalétkeket, de biológiai rovarölő szerekkel is tehetünk egy próbát. Ilyen például a Nemastar, mely melegvérű állatokra, emberre és növényekre egyáltalán nem ártalmas.
Kép forrása: Pixabay.com