Munkavédelem a mezőgazdaságban
A munkavédelem a mezőgazdaságban és persze más területeken is igen fontos. Alábbi cikkünkben az előbbi területtel foglalkozunk részletesebben, vagyis, hogy mire kell odafigyelni munkavédelem terén a mezőgazdaságban dolgozóknál.
Munkahelyi balesetek a mezőgazdaságban
Hazánkban sajnos minden évben több súlyos, sőt halálos munkabaleset történik a mezőgazdaságban. Az évente bekövetkezett munkabalesetek nagy száma egyértelműen bizonyítja, hogy a mezőgazdasági munkák nagy kockázatú, veszélyes tevékenységnek minősülnek.
Ráadásul a munkák veszélyességét tovább növeli, hogy a szabadban különböző környezeti ártalmakkal is számolni kell.
Ennek következtében munkavédelmi szempontból a mezőgazdasági ágazat az egyik legveszélyesebb a baleseti veszélyforrások és az egészségkárosító kockázatok lehetősége miatt.
Ennek eredményeként az alábbi mezőgazdasági területek, a Munkavédelmi törvény értelmében mind II. veszélyességi osztályba tartoznak:
- növénytermesztés,
- állattenyésztés,
- vadgazdálkodás,
- kapcsolódó szolgáltatások
Ezért a munkáltatónak kötelessége biztosítania a megfelelő munkavédelmi eszközöket és felszereléseket, valamint munkabiztonsági szakembert is meg kell bíznia a munkavédelmi szaktevékenységek ellátására.
Milyen munkavédelmi eszközöket használnak a mezőgazdaságban
Mivel a mezőgazdasági tevékenység rendkívül sokrétű és szerteágazó terület, a különböző munkakörülmények, a változó, esetenként extrém időjárási viszonyok és a munkaerő alkalmazásának váltakozó jellege miatt számos munkavédelmi ruhák és munkavédelmi eszközt érdemes bevetni a munkavállalók védelme érdekében.
A munkabalesetek jelentős része a megfelelő egyéni védőeszköz használatával megelőzhető lenne. Az egyéni védőeszközök használatának előírásakor az alábbi területeket kell vizsgálni.
Szemvédelem
A mezőgazdasági területeken a védőszemüvegek használata indokolt, amennyiben rendszeresen adódik por és folyékony halmazállapotú ártalmas anyagok behatása.
Hallásvédelem
Mivel a mezőgazdasági gépek, traktorok által kibocsátott erős zaj jelentős mértékű halláskárosodást okozhat, így fontos a megfelelő hallásvédő használata a munkák során is.
Légzésvédelem
Légzésvédelmi eszközöket porképződéskor valamint vegyszerek használatakor előírásszerűen kell használni. Különösen érdemes figyelni arra, hogy például permetszer használatakor megfelelő besorolású légzésvédő maszkot kell használni.
Fejvédelem
A védősisak használata kiemelt jelentőségű lehet bizonyos mezőgazdasági területeken, mint például a fakitermelés, ahol különösen figyelni kell a hirtelen fizikai behatásokra.
Védőruházat
A mezőgazdaságban vegyszerhasználat esetén a maszkok mellett védőruházat használata is szükséges. Emellett a baleset-megelőzés érdekében fontos szempont a jól láthatóság biztosítása is a megfelelő fényvisszaverő ruhák viselésével.
Kézvédelem
Mindenképpen védőkesztyű használata javasolt mezőgazdasági munkák során, melyet pontosan a munkavégzés típusának megfelelően kell kiválasztani. Fa kitermelés esetében a vágásbiztos kesztyűk nyújthatnak védelmet, míg permetezés során a vegyszerálló, egyszer használatos kesztyűk.
Lábvédelem
Legutolsó sorban a mezőgazdaságban elengedhetetlen a megfelelő védőlábbeli, védőcsizma használata. Fontos megjegyezni, hogy a hagyományos gumicsizmák nem minősülnek védő lábbelinek, nem rendelkeznek orrmerevítővel, talplemezzel. A mezőgazdaságban a leggyakoribb baleseti körülmény azonban a talp átszúrásos sérülések, így egy talplemezzel szerelt lábbeli használata mindenképp indokolt feladattól függetlenül.
Összegezve: A mezőgazdaság tehát egy roppant kényes terület munkavédelmi szempontból, hiszen rendkívül változó körülményekkel és feladatokkal is találkozhatunk, amik kivédése kulcsfontosságú a munkavállalók testi épsége és egészsége érdekében.
Kép forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)