Nagy divat vagy reális megélhetés: Vidéken újrakezdők
A városi élet rohanása, a zaj, a folyamatos nyüzsgés és a természet hiánya sokakat arra késztet, hogy elgondolkodjanak egy vidéki újrakezdésen. A vidéki élet romantikája – a csendes környezet, a friss levegő, a saját kertben termelt zöldségek és a háziállatok gondozása – vonzó lehetőségnek tűnik.
De vajon mennyire reális ez az álom? Milyen kihívásokkal kell szembenéznie annak, aki a városból vidékre költözik, és mik azok az előnyök, amelyekért mindez megéri?
Az első lépések: tervezés és felkészülés
Előre gondolkodás nélkül fejest ugrani a vidéki életbe nagy bátorságra vall. Az egyik legfontosabb feladat a költözés előtt a megfelelő tervezés. Szerencsére napjainkban már annyi információ áll a rendelkezésünkre, hogy ha időt és energiát fektetünk a tanulásba, akkor kevésbé ér minket váratlanul a helyzet mássága.
A Kertportál kiadványa a Vidéken újrakezdők – Ahogyan mi látjuk, cenzúra nélkül például egy alapmű a témában, hiszen egy reális, valóságos, saját történeten alapuló „tankönyv”, ráadásul szakértők (Topor Erika naturkertész, okl. kertészmérnök és Varga Szabolcs, agrármérnök) állították össze, így vakon bízhatunk benne.
Maradjunk a realitás talaján – itt sincs kolbászból a kerítés
Az újrakezdőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a vidéki élet jelentősen eltér a várositól. Nem elég csak megvenni a házat vagy telket; fel kell mérni, hogy milyen infrastruktúra áll rendelkezésre, van-e a közelben iskola, orvos, bolt, és hogyan működik a közlekedés.
Cserébe, ha ügyesen gazdálkodunk, termőföldjeink gazdagon megajándékoznak minket kincseikkel. Ha megfelelő méretű földterület áll a rendelkezésünkre, akkor még a megélhetés lehetőségével is kacérkodhatunk.
Aki a vidéki életet mellett teszi le a voksát, számos új készséget kell elsajátítani. Gyakorlatilag az egész gondolkodást át kell formálni és teljesen más nézőpontból kell a világot szemlélni.
A kertészkedés, az állattartás, a tűzifa hasogatása nem tartoznak egy városi ember mindennapjához. Az új életforma elsajátítása időt és türelmet igényel, de hosszú távon nem okoz csalódást.
A lelki egészség szempontjából is hasznos a vidéki élet
Például a saját zöldségeskert kialakítása nemcsak a család friss, bio élelmiszerekkel való ellátását biztosítja, hanem kikapcsolódást is nyújt. Aki egyszer megtapasztalja a kertben töltött idő meditatív, semmihez sem hasonlítható állapotát, az többé nem vágyik a városi közegbe.
Az állattartás – legyen szó csirkékről, nyulakról vagy akár kisebb haszonállatokról – szintén nagy feladat, de a saját tej, tojás vagy hús előállítása olyan élményt ad, amelyet a boltban vásárolt termékek meg sem közelítenek.
Nemcsak a konyhakert kialakítása jár pozitívumokkal, hanem a megnövekedett tér a természet közelsége, a friss levegő, a már-már közhelyes madárcsicsergés mind olyan tényezők, amelyek jótékony hatással vannak a testi és lelki egészségre.
A városi élettől távol kevesebb a stresszt okozó tényező, egy kicsit lelassul és elcsendesedik a világ. Rengeteg tanulással és odafigyeléssel, némi idő után, egy teljesen élhető környezetet alakíthatunk ki.
Kép forrása: Pexels.com
Hirdetés (X)